Jak vybrat vhodné airsoftové vybavení pro hráče/dítě na tábor
Připravujeme ... Děkujeme za pochopení.
Airsoft je mezi dětmi a mládeží čím dál populárnější aktivita a tak není divu, že nemálo dětí chce jet v létě právě na airsoftový tábor. Dříve jsme mívali jen "Airsoftový oddíl", ale nyní, když nabízíme i samostatný airsoftový tábor, nemůžeme zajistit všechny potřebné pomůcky pro všechny účastníky. Je proto zapotřebí, aby přihlášené dětí měly alespoň základní airsoftové vybavení. Často však rodiče a někdy ani děti nevědí, co by se mělo pořídit a jak vybírat jak na tábor, tak pro hru samotnou ... A proto jsme dáváme průběžně článek "Jak vybrat vhodné airsoftové vybavení pro hráče/dítě na airsoftový tábor".
Bezpečnost - ochrana zdraví
Ať už hrajete s pistolkou takovou nebo makovou, je zapotřebí na prvním místě myslet na bezpečnost. Základním prvkem airsoftové hry jsou ochranné brýle. Není důvod hned pořizovat speciální střelecké brýle s vysokým stupněm balistické ochrany v řádech tisíců jako mají speciální policejní jednotky po celém světě. Na airsoftovou hru bohatě postačí jen o trochu lepší ochranné brýle, které nakoupíte například i v hobby marketu. Jediné na co myslete je kontrola zkreslení při pohledu skrz brýle. Ty opravdu nejlevnější (v řádu desetikorun) opticky zkreslují a to díky nekvalitnímu provedení z těch nejlevnějších plastů. K brusce v garáži asi dobré, ale zkuste s takovými optickými vlastnostmi pobíhat po lese ... Průměrné ochranné brýle v řádech stokorun jsou už vyrobené z lepších materiálů, mají například i speciální vrstvy proto odleskům nebo proti mlžení skel. Někdy mají polohovatelné nožičky, mají průduchy pro lepší cirkulaci vzduchu a tak. Brýle jsou nasazeny doslova od samotného začátku hry, až do skončení hry všemi zúčastněnými hráči. Takže je zapotřebí, aby s nimi dokázalo dítě fungovat třeba i několik hodin a nesundalo si je jen proto, že prožívá krátké nepohodlí.
Další možností je celoobličejová maska, která je buď z jemné, ale pevné kovové síťoviny. Výhodou je, že se taková ochrana očí nemlží, když hráč se zahřeje nebo je plný adrenalinu. K sehnání jsou také celoobličejové masky, které mají síťovinu jen přes ústa a bradu, ale na očích jsou ochranné brýle. Lze zakoupit také jen spodní část ochranné masky a tak si ze dvou různých komponentů složit celkovou ochranu obličeje. Celoobličejovou ochranu doporučujeme především menším/mladším hráčům, a to především proto, aby byli lépe chráněni.
Požadavky na brýle: Musí dobře sedět na nose, chránit oči ze všech stran.
Rozpočet: od cca. 100 Kč až 1000 Kč.
Rukavice - ochrana při pádu i lepší komfort při hře
Jsme v době BOZP a tak jsme si již zvykli používat rukavice při práci a podobně je to i ve sportu. Rukavice používají cyklisté, lyžaři a dnes už i třeba běžci, když se jen malilinko ochladí. Takže snad nikoho nepřekvapí, že k airsoftové hře se rukavice hodí také. Proč? Hráči zalehají k zemi. Hráči dobíhají ke stromům. Hráči probíhají mezi větvemi atd. Zkrátka, ruka svírá zbraň a to se lépe dělá v rukavicích. Rukavice nejsou nezbytné, ale zvyšuje to komfort a zlepšuje zážitky z hry. Rukavice stačí zcela obyčejné, pracovní. Nemusí to být zase rukavice pro speciální ozbrojené jednotky bezpečnostních složek. Ty nejobyčejnější pořídíte kolem dvou stovek. Rukavice musí dobře padnout. To je hlavní. Takže zde je problém spíše u menších rukou malých hráčů. Některé pracovní rukavice mají i na venkovní straně zápěstí savý povrch, kterým si může hráč setřít pot z čela. A to je také hned rázem více pohodlí. Ale uznávám ... k tomu dobře postačí i rukáv :) Dejte jen pozor při výběru barvy a vzoru. Jsou lepší tmavé, ale dobře víme, že k sehnání jsou například v oddělení zahradnictví hobby marketů i fialové s květinovými vzory - to není ten typ maskování, které by kluci uvítali :)
Požadavky na rukavice: Musí dobře sedět, nesmí se povolovat a vytahávat když navlhnou.
Rozpočet: od cca. 100 Kč do 500 Kč.
Pevné kotníčkové boty - prevence úrazů a jistota při pohybu
Větština ví, že vojáci i policisté mají ty své "kanady". A nemají je jen tak. Tato obuv dobře fixuje kotník. Není zrovna nejpohodlnější na běh, ale v boji, a tím airsoftová hra je, je to velmi bezpečný typ obuvi. Nedoporučujeme těm menším kupovat klasické vojenské kanady, protože pro menší, ještě se vyvíjející nohu, je to zbytečný nápor na nohu, klenbu, nart, prsty atd. Je dobré vybrat dobře padnoucí kotníčkové boty z moderních, lehkých materiálů, které odolají šlápnutí do vody, došlap na ostrou větev, ustojí díky hrubé podrážce šlápnutí na kamen atd. Často přijedou děti na airsoftový tábor a mají jen nízkou sportovní obuv. A to zkrátka není dobře.
Tento typ pevné kotníčkové obuvi se hodí i na další aktivity jako turistiku a podobně. Takže se vyplatí zainvestovat. Ale chápeme, že dětem ještě noha roste a zrovna u obuvi to umí být docela masakr. Nic méně, chce-li dítě hrát airsoft a běhat při tom po lese, je dobré i na toto myslet.
Požadavky na boty: Pevný kotník, tmavá barva, hrubá podrážka, nepromokavé, šněrovací - je dobré, když mají prsty trochu vůli, tj. nejsou těsné - noha se při častém pohybu umí protáhnout až o jedno číslo.
Rozpočet: od cca. 650 Kč do 1500 Kč.
Táááák .... až sem se většinou všichni rodiče nějak chytali a uměli si poradit. Někdo měl zkušenosti z turistiky, někdo z dílny nebo zahrady. Tady ale končí sranda a bezradnost některých maminek, ale i tatínků, nás přivedla na myšlenku, vše pěkně sepsat.
Doporučujeme, pokud budete dělat nějaký nákup, nakupujte vše u seriózních prodejců, kteří například za sebou mají několik let prodeje (viz. třeba jejich reference na webu), mají kamennou prodejnu a při návštěvě takové prodejny se vám budou ochotně věnovat.
Nedoporučujeme u zbraní nechávat zvyšovat jejich výkon. Je to stále dětský tábor a je zapotřebí zajistit maximální míru bezpečí všech zúčastněných.
Airsoft je koníček jako každý jiný. Umí pěkně lézt do peněz. U větších hráčů je tak nějak předpoklad, že se airsoftu budou nějakou dobu věnovat třeba s kamarády. U menších může jít jen o zájem, chuť si to vyzkoušet. Takže apelujeme, u menších hned neutrácejte tisíce. Airsoftová výbava může po létě skončit u hokejového vybavení nebo sedla ve skříni :)
Máte-li však na to .... zde je přehled co se hodí do airsoftové hry:
Primární zbraň - nejčastěji něco dlouůhého :)
Primární zbraní se nejčastěji rozumí to, čím se "hraje" většinu hry a pokud je všeho dostatek, nesáhne se po něčem jiném. Řeč je o tzv. dlouhých zbraních jako útočné pušky, samopaly, brokovnice a odstřelovací pušky. Na to poslední rovnou zapomeňte. K disciplíně střelba ze zálohy, tj. k taktice odstřelovací pušky se musí vyzrát a dorůst. Láká to hodně hráčů. Lehnout někam daleko do bezpečí a jen sundavat jednoho za druhým. Na našich táborech se učí především taktika bojových skupin a pro tu se hodí jiný typ zbraně i přístupu.
Takže na řadu přicházejí samopaly, útočné pušky a jejich karabiny. To jsou zbraně jiných konstrukcí, ráží a využití. A je jedno, co svému dítěti pořídíte. Zamyslete se především nad postavou svého kloučka. Je velký? Je malý? Je silný? Nebo naopak slabý? To dítko s tím pak běhá celý den a je dobré zohlednit i jeho fyzické možnosti. Navíc, menším dětem se lépe manévruje s kratší zbraní a je tak vyšší šance, že zbraň přežije první hru :)
Airsoftové zbraně se rozdělují na tzv. manuálky, elektrické zbraně a plynové zbraně. Manuální zbraň musíte před každým výstřelem ručně natáhnout. U elektrických se o natahování pružiny a přípravě ke střelbě stará elektrický motůrek a baterka. U plynových zbraní se o vše stará stlačený plyn. S manuálním zbraněmi neutrácíte za baterie. Navíc vám baterka nikdy nedojde. Elektrické zase dokáží střílet i stovky ran na jedno nabití, ale pak zase trvá dlouho nabíjení baterie. Plyn je velmi pohodlný, ale zase dítě musí u sebe nosit nádržku s plynem a ten když dojde, žádná zásuvka vám nepomůže. Zjednodušeně řečeno: Vše má svá pro a proti.
Když už kupujete zbraň, mrkněte se na to, z čeho je vyrobená. Z plastu? Brzo se zlomí. Kovová? Něco by mohla vydržet, ale zase se pronese. Kombinace plastu a kovu? Je to kombinace dvou nejhorších vlastností. Zlomí se a ještě pronese. My na tábor kupujeme zpravidla celokovové zbraně. Ale už i takové nám děti zlomily.
A nyní konkrétněji:
Dětem doporučujeme samopaly vycházející z konstrukce Hekler & Koch MP5 (nejedná se o přehrávač hudebního formátu), ale o populární zbraně. Jsou zpravidla elektrické. Jsou lehké. Jsou kompaktní. Jsou kovové. Něco vydrží. Dají se pořídit od cca. 3.000 do 4.500 Kč. Jsou k nim sehnání tlačné i točné zásobníky. My doporučujeme tlačné. Při pohybu kuličky nechrastí a dítě se učí opravdu střílet a u střelby myslet, protože místo 400 kuliček jich má třeba jen 50.
Další populární zbraně jsou všelijaké zkrácené (taktické) karabiny vycházející z konstrukce útočné pušky M4. Se zásobníky a bateriemi je to jako u MP5.
Samostatnou kapitolou jsou útočné pušky - typu a vzoru AK 47. Jen při nákupu této zbraně je lepší se podívat po nějaké "zkrácenější" verzi. Se svými rozměry je již docela dlouhá a jak jsme psali výše, to může být pro děti někdy nepohodlné. Se zásobníky a bateriemi je to jako u MP5 a M4.
Když už byste kupovali elektrickou zbraň, dokupte rovnou i LiPol baterie. Jedna baterie vyjde na cca. 250 Kč. To ještě jde. Hodí se dvě, ale pozor na konektory, ať nedokoupíte baterie s jiným konektorem, než jaký je ve zbrani - v dobrém obchodě vám rádi poradí. S jednou se hraje a druhá se nabíjí. Horší je to s nabíječkami. Ty už stojí kolem tisicovky. Ale zase jsou spolehlivé a vydrží věky.
Takže rozpočet na primární zbran?
Zbraň: 3.000 až 4.500 Kč
Zásobníky: 2 kusy - tlačné: cca. 500 Kč za oba (jeden točný bývá zpravidla v balení s novou zbraní)
Lipol baterie: cca. 500 Kč za obě (v balení bývá standardně Ni-Mh baterie)
Nabíječka: 1000 Kč - procesorová s balancerem - koupíte jak v airsoft obchodě, tak i v potřebách pro modeláře
K primární zbrani se hodí ještě popruh - třeba jednobodový nebo dvoubodový. To aby se zbraň lépe nosila, když se zrovna nehraje. Ten se dá pořídit od cca. 200 Kč. Často lepší než nic je třeba starý tmavý a široký popruh ze sportovní tašky.
Zbraní je na výběr velké množství. Někdo se časem rozhodne napodobovat nějakou konkrétní policejní nebo vojenskou jednotku (URNa, GROM, Specnaz, SAS, SEAL atd.) nebo se vydávat za vojsko konkrétní země (AČR, Bundeswehr, Legion etrangere, US Marine atd.). Málokdy hráč zůstane u první zbraně a vzoru maskáčů, ale o tom tento článek není. Vy chcete jen poradit, co nakoupit na tábor :)
Sekundární zbraň - něco se porouchalo a proto mám druhou, menší :)
Sekundární zbraň je většinou pistole v pouzdře na opasku, na stehni nebo v taktické vestě. Zase. Jsou buď manuální, elektrické i plynové. O tom jsme si napsali už výše a je zbytečné to opakovat. Zde doporučujeme sáhnout vyloženě po plynové. Má lepší vyvážení, nestaráte se o baterii s malou výdrží (kapacitou), umí i kopat a tím simulovat reálnou střelbu a má i poměrně dobré vlastnosti střelby. Takže zde je jasno. Vyrábí se snad každý reálný model, takže si můžete zase vybírat dle libosti. My na táboře máme: CZ75, Glock 17, Walthery, Colty, Sigy .. no zkrátka toho máme hodně.
Vždy je dobré koupit ke zbrani alespoň jeden další zásobník, který vyjde na cca. 750 Kč.
Jedna lahev plynu za cca. 200 Kč vám vystačí ... dá se říci na celý tábor ... a když dojde, máme vlastní zásobu.
Plynová pistole se dá pořídit od 1500 Kč.
Pouzdro se dá koupit od 300 Kč nějaké univerzální až po 1000 Kč přímo na konkrétní zbraň. Výhoda je jasná. V pouzdře, které je navrženo pro konkrétní zbraň, ta zbraň lépe sedí a je například i riziko ztráty zbraně menší.
Opasek může být už zcela normální, ale samozřejmě nějaký vojenský nebo taktický lépe vypadá a to byste nevěřili, jaký to má podíl na dovednostech hráče :) No jasně. Žádný. Jen to lépe vypadá :)
Airsofťáci jako modelky
Hodně airsoftáků jsou jen modelky. Vybrat pořádné maskáče. Nakoupit taktické vesty. Ty pořádně narvat k prasknutí. Koupit si nášivky a alespon major nosí velkou hvězdu, u brány ho potkala ... a pak se netrefí ani do vrat od stodoly. A proto my na to jdeme na táboře jinak. Učíme děti myslet, hýbat, střílet a šetřit střelivo. Na táboře se zažijí opravdu velké bitvy, ale je zapotřebí být na ně připraven. Jak zkušenostmi a dovednostmi, tak i vybavením.
Na střelnicích jsme schopni hodně věcí zapůjčit, ale hrát by už hráči měli se svým vybavením. Za a) jinak k němu přistupují, za b) budou s tím pak hrát i mimo tábor. Každé dítě si u nás vyzkouší vše co máme k dispozici a třeba i tehdy pozná, že se mu s naší zbraní hraje lépe. A o tom to prostě je. Máte-li možnost si cokoliv půjčit na synův (nebo dceřin) první airsoftový tábor, využijte toho. Dost ušetříte :)
Pěkně nám to leze do peněz, že? A to by bylo přáním většiny rodičů, abychom všem půjčili všechno a ještě za cenu tábora, za kterou ho máme :)
Příslušenství ke zbraním
Ke zbraním lze pořídit bohaté příslušenství v podobě různých kolimátorů, optických zaměřovačů, gripů pro lepší úchop, svítilen, laserových značkovačů atd. Na tábor nic z toho nepotřebujete, ale zase uznáváme, lépe to vypadá :) To vše si rozebereme dál v tomto textu ..
A nyní je to jasné .. jestli jste dočetli až sem, k tomu všemu se ještě musíte přihlásit na náš airsoftový tábor kde to má hlavu a patu :) Prosím vás .. jedná se o airsoftový tábor, ne poštovní :) Více k táboru na: /airsoftovy-tabor